Blog by doll collector Erynnis_Tages | Blog o lalkach Erynnis_Tages

Blog o lalkach i kolekcjonowaniu, głównie Barbie i Integrity Toys – kolekcjonerstwo w Polsce, dawne lata, wspomnienia, moja kolekcja Barbie, Fleur, Integrity Toys i innych. | Blog about collecting dolls in Poland. Doll collector in Poland. Blog in Polish and English: bilingual English/Polish notes.

about erynnis_tages

 

Zarys historii kolekcji lalek Erynnis Tages

Lagerfeld BarbieKarl Lagerfeld Barbie

 

Erynnis_tages to moje imię na  forach lalkowych, w Polsce i na świecie.  Czasem podpisuję się też Olga Erynnis Tages.

Zbierać lalki Barbie– na poważnie- zaczęłam we wrześniu 1987 r. Było to już zbieranie ze zwracaniem uwagi na moldy, numery katalogowe, serie, różnice w makijażu lalki z tej samej serii a z różnych krajów produkcji. Oczywiście, jako odcięta od wiedzy o zbieraczach w USA, sama wymyślałam terminy (czasem bardzo śmieszne) , sama katalogowałam i spisywałam moje obserwacje. Moje ówczesne odkrycia na temat typów plastiku, paluszków u stópek itp. do dziś pozwalają mi identyfikować wiek lalki! Myślałam, że nikt na świecie nie dba o takie szczegóły, sądziłam, że jestem jedynym wariatem, który ekscytuje się jakimiś aberracjami w seriach plażowych albo ilością rzęs.  Zbierałam lalki tylko ja (samotny wilk), po kilku latach dołączyła moja przyjaciółka z podstawówki – nie znałam nikogo więcej zainteresowanego tematem. Kolekcjonowanie w czasach Sprzed Internetu było zdecydowanie rozrywką samotnika – ale było barwne i ekscytujące , gdyż zdobycie jakiejkolwiek lalki, nawet zwykłej playline,  oznaczało niesłychany wyczyn i wymagało wysiłku większego niż dziś kupno najbardziej limitowanej lalki, podpisanej choćby przez samego głównego projektanta z Mattela. Zwykły plażowy czarny Ken za 3 dolary był nieosiągalny jak złote runo, a zdobycie go – wtedy- naprawdę przypominało stopniem skomplikowania wyprawę Argonautów i zajęło mi ponad 10 lat. Czy wyobrażacie sobie skalę radości po zdobyciu tego wymarzonego skarbu? Tego nic nie zastąpi. W dobie powszechności internetowych sklepów i serwisów aukcyjnych kupowanie lalek jest proste, może zbyt proste: łatwiej jest zdobyć ich za dużo, niż narzekać na brak.

Barbie Fashionistas z mojej kolekcji – 2015 and 2016. Niektóre kupione w kilku egzemplarzach!

Gdy w Polsce zaistniał internet, spotkałam innych kolekcjonerów. I tak odkryłam, że nie jestem już sama – na świecie naprawdę żyją ludzie przejęci z powodu kształtu literek na pudełku albo kochający niektóre „facemoldy” (* formy twarzy lalek) tak bardzo, że gotowi są płakać, gdy mold przestaje być produkowany…i wiwatować, gdy łaskawe bóstwo firmy Mattel  przywróci go po latach do świata żywych. Sama celebrowałam tak powrót moldu Steffie, a ostatnio powrót moldu Kiry.

Świat jest piękny. I różnorodny.

Jest tyle sposobów kolekcjonowania, ilu jest kolekcjonerów! Nie zamykam się w żadnym nomen omen pudełku i sama przetestowałam chyba wszystkie możliwe sposoby kolekcjonowania i podejścia do kolekcji.

Na początku wszystkie lalki kupowałam NRFB (* branżowy termin Never Removed From the Box oznaczający lalkę Nigdy Nie Wyjmowaną z Pudełka czyli nową) i wyjmowałam je, po czym przebierałam i eksponowałam przebrane w nowe stroje, często uszyte przeze mnie. Uważałam, że tylko nadanie lalkom indywidualnego rysu nadaje jej „prawdziwą wartość”. Od początku zachowywałam jednak wszystkie pudełka, gdyż one także stanowiły ważną część kolekcji. Lalki stały obok swoich pudełek na podstawkach zrobionych przeze mnie (podstawek dla lalek nie można było wtedy kupić.)

Po pewnym czasie, w 1999 roku przebrałam wszystkie lalki z powrotem w ich firmowe stroje, ale nadal stały obok swoich pudełek, a lalki nowe wciąż przeważnie wyjmowałam z pudełek  – istotne tylko było, aby lalkę kupić NRFB, bo radości samodzielnego wyjmowania z pudełka lalki przechowanej w kapsule czasu i mającej np. 30 albo 20 lat nie potrafiłam się wyrzec. Jednak już wtedy dużą część kolekcji zostawiałam w stanie NRFB. Zaczęłam też kupować limitowane lalki kolekcjonerskie, przeznaczone wyłącznie dla dorosłych zbieraczy i oczywiście zostawiałam je  w stanie dziewiczym, NRFB.

W późniejszych latach w mojej kolekcji zaczął dominować dogmat NRFB – uważałam, że największą wartość, kolekcjonerską i poznawczą ma lalka nowa w pudełku, taka, jaka zeszła  z fabrycznej taśmy w 1970 albo 2007 roku – jest świadectwem epoki i obrazem kultury: ważna jest nie tylko sama lalka, ale sposób jej prezentacji w pudełku, liternictwo, całokształt projektu – dlatego zaczęłam lalki eksponować w stanie NRFB, oraz często kupować ponownie te, które wcześniej z pudelek wyjęłam. Wyjątkiem była seria Barbie Silkstone, (które z natury swej są zaprojektowane do wyjęcia – a w pudelkach, owinięte niekiedy w nieatrakcyjna gąbkę i papier nie prezentowały się dobrze), a także lalki Integrity Toys, również przez ich twórców przeznaczone do wyjmowania z pudełek.

Przez kilka lat starałam się kupować najciekawsze lalki w dwu egzemplarzach, aby jedną zachować NRFB, a druga wyjąć do zdjęć.

Po latach reżimu NRFB podejście moje złagodniało i zaczęłam – o zgrozo- wyjmować czasem do zdjęć „z boxów” lalki wcześniej zdobyte, czasem bardzo rzadkie. Bo nie mogę znieść  – nigdy – żadnego przymusu i nie chcę dostosowywać się do żadnej definicji. I gdy logika kolekcji zaczyna ograniczać wolność cieszenia się lalkami – wtedy wybieram zerwanie z logiką.

W pewnym momencie kolekcja zaczęła wizualnie dominować w moim habitacie, a ze ścian spozierały na mnie setki  oczu (przeważnie niebieskich) i raziła fala różu, bijącego z pudełek. Do tego całość zbioru nieubłaganie pokrywała się kurzem.  Wówczas zlikwidowałam ekspozycję (czyli, w kolekcjonerskim żargonie „display”) i niemal wszystkie trofea schowałam w zbiorczych pudłach, owych niezbyt ponętnych kartonach, które swego czasu narobiły sporo szumu w kolekcjonerskim światku (Kto pamięta, ten pamięta).  Ta czystka pozwoliła mi delektować się tylko wybranymi egzemplarzami, a resztę kontemplowałam jedynie, gdy miałam ochotę na nie popatrzeć, bez przymusu oglądania ich codziennie.

Obecnie nadal preferuję stan minimalizmu (jakże pozornego) z zewnątrz i ukrytego gargantuicznego bogactwa za drzwiczkami lalkowych szaf.

Jak opisać w skrócie moją kolekcję?

Zbieram lalki w skali 1/6 zarówno NRFB, jak i wyjęte z pudełek, vintage i współczesne.

Karl lagerfeld Barbie doll, Adrian von Lamberg doll, Style Strategy Lukas doll 

Moja kolekcja jest bardzo różnorodna i wciąż nie znajduję czasu, aby ją skatalogować. Przez wiele lat , obok kolekcjonowania lalek Barbie i Integrity Toys oraz Fleur by Otto Simon, starałam się także wzbogacać zbiór o pojedynczych przedstawicieli innych lalkowych gatunków i podgatunków. Stąd obecność pojedynczych Sindy, Moxie etc.

Stosik vintage Barbie podczas katalogowania

Plan skatalogowania i sfotografowania moich wszystkich lalek wciąż pozostaje niezrealizowany.  Jest to ogromne przedsięwzięcie. Zupełnie inaczej sprawa się przedstawia, gdy kolekcjoner fotografuje i spisuje wszystkie swe lalki sukcesywnie, w miarę przybywania – gorąco to polecam  początkującym. Ale dokonać tego po tylu latach zbierania – to jak skatalogować muzeum. I to muzeum w ruchomym zamku Hauru – gdyż w między czasie lalki zaczęłam trzymać w dwóch lokacjach.  Czasem w zniechęceniu myślę, że skatalogowane zostaną dopiero przy okazji wyprzedaży kolekcji (niekoniecznie za życia tego tu kolekcjonera).

Barbie Fashionistas – 2015 and 2016

 

Gdzie możecie mnie spotkać?

Oczywiście na Facebooku, gdzie odzywam się w grupach kolekcjonerskich i założyłam wizytówkę bloga w postaci fanpage.

Lalkowy Facebook Erynnis

 

Mam także konto na Flickr

i na Instagramie

Lalkowy Instagram Erynnis

 

WSZYSTKIE ZDJĘCIA SĄ MOJEGO AUTORSTWA. Zdjęcia pobrane od innych autorów będą odpowiednio podpisane. WSZYSTKIE LALKI POCHODZĄ Z MOJEJ KOLEKCJI- chyba że zaznaczę w podpisie inne pochodzenie lalki. PROSZĘ NIE UŻYWAĆ MOICH ZDJĘĆ BEZ ZAPYTANIA O POZWOLENIE 🙂

TEN BLOG NIE JEST POWIĄZANY Z ŻADNYM PRODUCENTEM ANI SPRZEDAWCĄ LALEK. WYRAŻAM TU TYLKO MOJE PRYWATNE OPINIE.

About me: My nick  name everywhere in the worldwide doll community is Erynnis_Tages. I have been collecting dolls since 1987. Yes, I started collecting in childhood^^

JOIN ME ON FACEBOOK!

MY FLICKR !

My Instagram!

About my blog: I’m Polish collector so some posts are written in Polish language only, but you can find some posts with English summaries and a lot of notes are written in English as well : I do my best to write bilingual post,  Polish and English.

I collect 12″ fashion dolls , Barbie and Integrity Toys mostly ( I have some bigger dolls, but 12″ (1/6) is my favourite scale). You can also find a lot of  pictures and close-ups. I am a proffesional photographer so you may find here a lot of detailed close-ups.

Sugar Barbie, the first doll in Byron Lars Chapeaux Collection

Sugar Barbie, the first doll in Byron Lars’ Chapeaux Collection

 

Barbie Doll Collectors' Ring
Barbie Doll Collectors’ Ring
[ Join Now | Ring Hub | Random | << Prev | Next >> ]

One comment on “about erynnis_tages

  1. Hi,

    I just found your site and I look forward to exploring it!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Erynnis Tages Flickr

Tags

50th Anniversary Skipper 1961 1964 1976 1979 1980 1981 1984 1985 1987 1989 1993 1995 1996 1998 Barbie 1999 Barbie 2001 2002 2006 2007 2009 2010 2011 2014 Barbie 2015 Barbie action doll action figure Action Figures Barbie Barbie's facemold barbie facemold barbie in india Barbie Ken Becky Belly Button Bill Greening Black party body booklet Byron Lars celebrity Chelsie Convention Dad designer doll DID Dinky Toys Disney Disney Villains Doll collection Dolls DOTW eighties Elise Elise Jolie Europe event expressions of india face mold facemold fashion fashion doll Fashionistas Fashionistas Barbie Fashion Royalty Film Director Barbie Film Director facemold Film Director feet First Skipper FR FR Homme FR MONOGRAM FR Nippon gareth pugh gender Generation Girl Barbie Generation Girl facemold Generation Girls Barbie GG Facemold Grandma Grandpa Heart Heart Family Heart Family Mom homme IFDC India Integrity Toys japan japanese Japanese Barbie japanese market Jason Wu Jazzie jenny karl lagerfeld karl lagerfeld barbie Kelley Ken ken doll Kenzie Kimono LanardToys Lego leo mattel licca Linda Kyaw Lukas lumberjack Ma-Ba ma-ba barbie MaBa Mackie headmold Madison male doll Matka Gertruda Mattel Mattell Maverick Mbili Michael michael jackson doll Million Dollar Man Misaki Monogram Mother Gothel Mother Gothel doll My scene Mystery Squad NuFace Pop Life Raw appeal Really Rad Barbie Samurai Shaun silkstone barbie Skipper Starr Superstar Barbie Superstar facemold takara Takara Barbie TeenSkipper the eighties Toy fair Tracy Vintage Vintage Skipper vintage Skipper facemold Westley Wheelchair Barbie Young Sweethearts Young Sweethearts Michael Melinda
%d blogerów lubi to: